Kontakt

Pokoje gościnne "JOANNA"

ul.Stokrotki 12

84-105 Karwia
880 850 605
787  456  855
mBank: 69 1140 2004 0000 3802 3050 0508
Strona główna Atrakcje w okolicy Swarzewska kępa

Swarzewska kępa

Swarzewska kępaObejmuje obszar pomiędzy Puckiem, nasadą Półwyspu Helskiego i Jastrzębią Górą. Od zachodu i południa ograniczona jest bagnistą doliną Płutnicy i Czarnej Wdy. Jest przeciwieństwem pobliskiej Puszczy Darżlubskiej - praktycznie nie ma tu lasów a teren jest stosunkowo płaski. Najciekawszym fragmentem Kępy Swarzewskiej są klify w Rozewiu i Jastrzębiej Górze (opis w ramach Władysławowa). Duże wsie legitymują się często ponad 700-letnią historią i wieloma zabytkami architektonicznymi

Najbardziej znane jest SWARZEWO, Ieżące przy trasie z Pucka do Władysławowa. Już w XVl-tym wieku słynęło dzięki cudownej, gotyckiej figurze Matki Boskiej Rybackiej. Podobno przywieziono ją tu z Helu po przejściu jego mieszkańców na luteranizm. Pielgrzymki, według zachowanych zapisów, odbywają się nieprzerwanie od roku 1776, gdy błagano o zażegnanie zarazy "Pierwsza" pielgrzymka, z Półwyspu Helskiego, przybywa do Swarzewa w niedzielę po uroczystości Matki Boskiej Szkaplerznej (połowa lipca), a "druga", z rejonu Pucka, Wejherowa i Gdyni, w niedzielę po święcie Narodzenia NMP (8 września). Obecny, neogotycki kościół wybudowano w roku 1880. Oprócz cudownej figury cennymi zabytkami są obraz - mapa z cudownymi dziejami rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z roku 1684, gotycka Pieta oraz marmurowo-alabastrowy ołtarz boczny. Warto zejść nad brzeg morza, gdzie tutejsi rybacy wystawili w roku 1775 kapliczkę, upamiętnrającą miejsce "lądowania" figury.

W naleźącym do parafii swarzewskiej sąsiednim GNIEŻDŻEWIE urodził się zmarły w opinii świętości biskup chełmiński ks Konstanty Dominik. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w roku 1965. W miejscu, gdzie stał dom rodziny Dominików w roku 1990 odsłonięto pamiątkową tablicę. Z Gnieżdżewem związany był twórca tabakier i wyrobów z rogu Leon Bisewski, a obecnie mieszkają tu powszechnie znany na Kaszubach gawędziarz Józef Roszman, malująca obrazy na szkle Anna Basman i tworzący wiersze i pieśni w języku kaszubskim Jerzy Łysk.

Jadąc z Gnieżdżewa do Jastrzębiej Góry warto obejrzeć neobarokowy kościółek w ŁEBCZU pochodzący z lat 1929-30. W odległości 3 km od Łebcza w kierunku Jastrzębiej Góry leży STRZELNO. Po raz pierwszy wieś ta wzmiankowana była w roku 1325. Według żywych do końca XIX-tego wieku przekazów ustnych wieś została całkowicie spalona przez Szwedów w czasie "Potopu". Drugi, równie tragiczny, pożar miał miejsce w roku 1928, gdy ze wsi pozostały jedynie popioły. Tutejszy kościół, górujący nad wsią, pochodzi z roku 1831 Podobno parafia istniała tu już w XII-tym wieku. Na wyposażeniu kościoła znajdują się zakupione w XIX-tym wieku z oliwskich magazynów główny ołtarz ambona i obrazy świętych. Kropielnica stojąca przy wejściu to stara, gotycka chrzcielnica, pochodząca z dawnego kościoła. Opisując Strzelno koniecznie muszę wspomnieć o aktywności kulturalnej mieszkańców. Już przed wojną istniał tu znany chór i kapela złożona z ośmiu grajków Obecnie działa tu także teatr ludowy i zespół kolędniczy.