Kontakt

Pokoje gościnne "JOANNA"

ul.Stokrotki 12

84-105 Karwia
880 850 605
787  456  855
mBank: 69 1140 2004 0000 3802 3050 0508
Strona główna Atrakcje w okolicy Pucka kępa

Pucka kępa

Pucka kępa

Ograniczona od południa doliną Redy Kępa Pucka jest największym obszarowo płatem wysoczyzny o wyjątkowo płaskiej powierzchni. Miejscami wysokość Kępy (od strony zachodniej) wynosi aż 97, 5 m n. p. m. Od strony zatoki podziwiać można malowniczy, klifowy brzeg. Większość wiosek dziejami swymi sięga do wczesnego średniowiecza. Ciekawe, chociaż często zaniedbane, pałacyki i zameczki są pozostałością dawnych majątków. Majątkiem takim było leżące 7 km od Pucka RZUCEWO. Przed rokiem 1308 było własnością książąt pomorskich. Po raz pierwszy wymienione zostało w roku 1380, gdy władał tu ród Nitzów - prawdopodobnie puckich mieszczan. W czasach Rzeczpospolitej gospodarowali tu: Bolszewscy, Wejherowie, Radziwiłłowie, Sobiescy i Przebendowscy. Po pierwszym rozbiorze majątek Rzucewski nabył Anglik A. Gibsone i przekazał go swojemu siostrzeńcowi Keyserlingkowi. W czasie wojen napoleońskich zburzono stary dwór Wejherów (zwany Weiherhofem). Przez małżeństwo z panną Keyserlingk w roku 1827 majątek nabył major von Below, który w roku 1840 wystawił przepiękny pałac w stylu Tudorów. Projektował go berliński architekt Stuler. Rodzina Belowów władała dobrami rzucewskimi do roku 1945. Później istniało tu Technikum Rolnicze. Opustoszały pałac na początku lat 70-tych został zdewastowany - nazwany był nawet "strasznym dworem". Zimą 1995 roku trwały jeszcze prace remontowe. Wokół pałacu warto zwiedzić pozostałości parku, leżacego na skraju morza, z wieloma egzotycznymi drzewami. Rzucewo od lat jest również miejscem badań archeologicznych. Tu odkryto osadę neolityczną tzw. kultury ceramiki sznurowej, a oryginalność znalezisk sprawiła, że wyodrębniono z tejże kultury grupę rzucewską. Mieszkańców tej osady nazwano Łowcami Fok.  10 km na południe od Pucka, na skraju wysoczyzny, leży rozległa wieś MRZEZINO. Już w roku 1188 na rzece Redzie istniał jaz, z którego później oliwscy cystersi otrzymywali 10% złowionych ryb. Nazwa wsi zmieniała się wielokrotnie W pewnym okresie zwana była Brzeźnem. Jeszcze pod koniec lat 50-tych znajdował się tu zbudowany z muru pruskiego młyn wodny. Po starym młynie zachował się mocno przebudowany dom młynarza z interesującym piecem butelkowym wewnatrz. Z Mrzezina roztacza się wspaniały widok na pradolinę Redy, Mostowe Błota, Zatokę Pucką i sąsiadującą z Gdynią Kępę Oksywską. Tędy prowadzi malownicza, chociaż dużo gorsza droga z Pucka do Gdyni.

Obok trasy z Redy do Pucka, po wjechaniu na Kępę Pucką mijamy niewielką wieś REKOWO . Znajduje się tu jedna z bardziej reprezentacyjnych rezydencji ziemiańskich. Uroku niskiemu pałacykowi dodaje zdobiona wieża, górująca nad środkową częścią budowli. 3 km dalej w kierunku Pucka, w miejscowości SŁAWUTÓWKO, mijamy rzekę Gizdebkę i niszczejący, ceglany, XIX-wieczny młyn, stanowiący jeden kompleks architektoniczny z niewidocznym z drogi potężnym pałacem von Belowów. Pałac ten stoi w otoczeniu wysokich buków, a dojeżdża się do niego drogą prowadzącą przez plac między zabudowaniami folwarcznymi. W lesie niedaleko pałacu znajduje się grobowiec rodzinny dawnych właścicieli.

Niewielki pałacyk z lat 70-tych XIX-tego wieku znajduje się również w pobliskim CELBOWIE. Majątek ten w początkach XIX-tego wieku nabyła rodzina gdańskich browarników - Rodenackerów. Prócz dworu znajduje się tu interesująca wieża ciśnień, przypominająca z daleka samotną basztę, oraz aleja kasztanowców wiodąca z Celbowa do szosy Reda-Puck.